S kým se líbáte? Ženy, pozor na to – nový frajer znamená i nový zubní kaz

0
147

Nový vztah, to nejsou jen motýlky v bříšku, nekonečný úsměv na rtech a zrychlený tep. Ale líbání s novým mužem má vliv také na zdraví vaší ústní dutiny. Připravte se na nechtěné nepříjemnosti. Zubní kaz je totiž nakažlivý.

Polibek je velmi intimní gesto, které pomáhá prohloubit lásku a vztah mezi dvěma lidmi. Je vědecky dokázáno, že vášnivé líbání, ale i malá pusa blahodárně působí nejen na duši, ale mají spoustu výhod i pro vaše zdraví. Ale pozor, jen do určité míry.

Množství benefitů
Kdo by to nemiloval. Líbání s přítelem či partnerem je asi pro každého velmi příjemné a užívá si to plnými doušky. Mohou za to hormony. Při líbání se vám z těla vyplavují hormony štěstí endorfiny a vaše tělo se na pár vteřin zaplaví obrovskou spokojeností. Tyto chvilky blaženosti navíc snižují stres.

Další výhodou líbání je i to, že si takto budujete imunitu. Váš partner může mít v těle různé mikroorganismy, se kterými jste se vy ještě nesetkali. Když vám je líbáním posune, tak se nastartuje vaše imunita a upevníte si zdraví.

Žádné vrásky ani zvýšený tlak
Pokud se budete často líbat, nebudete mít žádné vrásky. Během líbání totiž zapojíte a procvičíte až 34 obličejových svalů. To je opravdu lepší než obličejová jóga. A jako bonus, za jednu minutu líbání spálíte až dvě kalorie.

Naše rty obsahují krevní cévy, které se při líbání rozšiřují. Krev je pak nasměrována do tváře a dále od zbytku těla, takže zátěž na srdce klesá, což vede ke snížení krevního tlaku. A pokud je polibek až příliš vášnivý, tak srdce bije rychleji, urychluje se cirkulace krve a to také přispívá ke snížení vysokého krevního tlaku.

Bakterie, herpesy a zubní kaz
Pusinkování s sebou přináší také temnou stránku. Snad největší nevýhodou líbání je to, že si při něm navzájem vyměňujete nechtěné bakterie, a to v průměru od 10 milionů až do 1 bilionu bakterií.

Pokud má váš nový partner kazy či zubní kámen, tak u každé pusy si vezmete i tuto bakteriální nálož. Zubní kaz je ve skutečnosti infekční onemocnění, které postihuje až 98 procent populace, takže se opravdu může přenášet z osoby na osobu. Pokud k tomu přidáte nesprávnou ústní hygienu či nedostatek vápníku, fosforu a fluoridu v těle, které jsou hlavními stavebními kameny tvrdých tkání zubů, tak problém je na světě a rovnou se objednejte k zubaři.

Rovněž se můžete nakazit i parodontitidou. Jedná se o zánětlivé onemocnění, jehož prvním příznakem bývá krvácení dásní. Později může dojít až k vypadávání zubů. Takže pozor na to.

Rychle náchylné a snadno přenášené slinami jsou také koutky a herpesy. A pozor, při velmi náruživém líbání a příliš velkém otevření úst si můžete vykloubit sáňku. Uslyšíte prasknutí, pocítíte bolest a ústa více nezavřete. Tehdy je zaručeně po romantice a vám nepomůže už nic jiného než urgentní návštěva lékaře.

Nechtěné dárky z párty
Právě vášnivé líbání na párty nebo diskotéce s neznámým mužem vás může vyjít pořádně draze. I když to možná berete jako nezávazný flirt a chcete se jen pobavit, ale přece nevíte, co skrývá jeho ústní dutina a jaký nechtěný dárek si od něj odnesete.

Slyšeli jste o infekční mononukleóze? Toto onemocnění je přenášeno zejména slinami a proto je přezdíváno také jako „nemoc z líbání“. Pokud si ji od líbajícího převezmete, mohou vás čekat vysoké horečky, angína a zvětšení lymfatických uzlin, což je někdy obtížné odlišit od běžné chřipky. Tato nemoc dá vašemu imunitnímu systému pořádně zabrat. Příznaky a symptomy mononukleózy totiž obvykle trvají 1 až 2 měsíce.

Chybu dělají i rodiče
Často také dělají chybu právě rodiče, když líbají na ústa své miminko, olizují mu dudlík, jedí spolu s ním z jedné lžičky. Obvykle netuší, že tím svému dítěti mohou na prvních zoubcích způsobit zubní kaz.

Péče jako prevence
Kvůli sobě, ale také kvůli partnerovi byste měli dbát na správnou ústní hygienu a pravidelné čištění zubů. V případě jakýchkoli problémů se zuby ihned navštivte zubního lékaře a nečkejte, až se váš stav ještě zhorší. Samozřejmostí by měly být také preventivní prohlídky u zubaře, které jsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou či absolvování dentální hygieny.