Jak být šťastní ve vztahu i po letech: Je to vůbec možné?

0
163

Víte jak být šťastní ve vztahu i po několikaletém soužití? Vztahové začátky bývají většinou velmi sladké. On pro vás ztělesňuje boha lásky a vy jste pro něho ta nejdokonalejší. I když to občas trochu zahřmí hádkami, ty rychle skončí a opět je krásně slunečno. Takto to většinou bývá ve vztazích, které mají minimálně devadesát procentní pravděpodobnost úspěchu. Pokud toto nemáte na začátku, můžete se na vztah s dotyčným rovnou vykašlat. Protože co nefunguje už v láskyplném rozkvětu, jak to může vůbec fungovat po letech, kdy přijdou děti, nemoci, pády, zkoušky či jiné nástrahy.

A tomu věřte, že nástrahy přijdou, ne vždy (tedy většinou) to bývá jako v pohádce či milostném filmu. Zamilovanost opadne, přijde kopec starostí a vy najednou zjistíte, že přicházejí ty bouře častěji a jsou dost vydatné. Tehdy je třeba zamyslet se, co se změnilo po letech a hledat ztracené střepy lásky. Protože pokud tam byly na začátku, věříme, že je najdete i teď.

Přinášíme vám pár tipů, díky kterým můžete být šťastní ve vztahu i po letech:
Najděte si čas pro sebe
I když to je při malých dětech a starostech většinou obtížné, zkuste si najít trochu času i pro sebe a věnujte se své duši. Nevyprané prádlo či prach na skříňkách počkají. V první řadě je důležité mít uklizené v sobě a ne kolem sebe. Věnujte se věcem, které vás dělají šťastnými. Ať už je to čtení knih, malování, zpívání nebo sportování.

Jděte na rande
Teď nemáme na mysli rande s vašimi nápadníky či kolegy. Myslíme rande v vaším partnerem či manželem. Vyjděte si s ním na večeři, do kina nebo jen na procházku ve dvou a oprašte staré pěkné vzpomínky. Potřebujete přece čas i pro sebe, kde se budete cítit jako partneři, ne jako rodiče či spolubydlící.

Nevytahujte staré křivdy
Žádnému vztahu neprospívá, když se budete rýpat ve starých hříších a znovu a znovu je rozpitvávat na povrch. I když vám možná z nich zbyly nepěkné jizvy, zkuste odpouštět. Čas vše postupně zahojí a vy se nebudete neustále utápět ve špatných vzpomínkách.

Neútočte
I když to je možná obtížné a máte seznam věcí, které vám na partnerovi překážejí, zdržte se slovních útoků. Raději zkuste racionálně vysvětlit, co vám na něm vadí a jak by se to dalo zlepšit. Vyhněte se urážkám, které vaše napětí pouze vystupňují.

Akceptujte, že nic není sto procentní
Žádný vztah nemůže fungovat na sto procent. Vždy v něm existuje něco, co vás bude zlobit, nebude se vám líbit nebo s tím nebudete úplně v pohodě. Důležité je nalézt co největší harmonii. Jen tak můžete zůstat šťastní ve vztahu i po letech.