Mezi námi ženami: Bolí vás často hlava? Hlavně ráno? Odborníci znají těchto 10 důvodů, a co s nimi

0
202

Ranní bolest hlavy? Bolesti hlavy jsou za jakýchkoli okolností nepříjemné. Asi však neexistuje horší čas na bolest, než je ráno. Probudit se s krutou bolestí hlavy není věru dobrý způsob, jak začít den. Pro jaké stavy jsou typické ranní bolesti hlavy podle odborníků?

Typy ranních bolestí hlavy
Chcete-li zjistit, proč vás bolí hlava, nejprve je třeba zorientovat se v druzích bolestí hlavy.

Nejběžnější typy bolestí hlavy jsou:

Tenzní bolest hlavy – nejčastější typ bolesti hlavy. Cítíte se, jako kdyby vám něco svíralo hlavu, přičemž bolest je nejintenzivnější v oblasti čela. Obvykle je způsobena svalovým napětím v hlavě nebo krku.

Sinusová bolest hlavy – cítíte ji jako bolest v oblastech, kde jsou přínosové dutiny, pod očima nebo při lícních kostech. Bývá zapříčiněná zánětem nebo infekcí v dutinách.

Bolest hlavy při migréně – migrény jsou intenzivní bolesti hlavy, které obvykle postihují jednu stranu hlavy. Kromě bolesti hlavy se mohou přidružit také nevolnost a změny vidění.

Klastrová bolest hlavy – jednostranná bolest hlavy, která se obvykle soustředí kolem oka a vystřeluje do čelisti, případně zadní strany hlavy. Epizoda bolesti hlavy trvá 15minut až 3hodiny a mohou se opakovat celé týdny, dokonce i měsíce.

Kdy vyhledat lékaře?
Pokud vás ranní bolesti hlavy trápí pravidelně, měli byste navštívit lékaře. Je třeba vyloučit závažnější (naštěstí mnohem méně pravděpodobné) problémy.

Příčiny ranní bolesti hlavy
Nedostatek spánku a nespavost

Nekvalitní, nedostatečný spánek – bez ohledu na důvod – může být na vině ranních bolestí hlavy.

Pokud je to váš případ, snažte se v první řadě vyřešit vaše problémy se spánkem, zjistit jejich příčinu. Možná jste ve stresu kvůli práci, nebo večer trávíte na mobilu či u počítače. V tomto případě vám může pomoci úprava životosprávy, spánková hygiena a když už se vzbudíte s bolestí hlavy, dopřejte si ještě zdřímnutí.

Spánková apnoe

Spánková apnoe je porucha, při které se v noci zastaví na jistou dobu dýchání. Obvykle ji způsobuje kolaps nebo zablokování dýchacích cest. To může vést ke stavu, že mozek nedostává potřebný kyslík. Výsledkem je množství symptomů, včetně ranních bolestí hlavy.

Navíc při apnoe se tělo nezbavuje ani oxidu uhličitého a když se ten v těle nahromadí, může způsobit tupou bolest hlavy. Spánková apnoe je vážný stav, který je třeba řešit s odborníkem.

Osoby se spánkovým apnoe zvyknou chrápat a často mají i nadváhu.

Chrápání

Pokud v noci chrápete, to ještě neznamená, že máte spánkové apnoe. Avšak chrápání samo o sobě může být dalším důvodem ranních bolestí hlavy. Vznikají kombinací zhoršeného dýchání a narušené kvality spánku.

Pokud spíte s partnerem, může vám říct, jestli v noci chrápete a v jakém čase. Pokud je odpověď „ano“, není špatný nápad promluvit si s lékařem, protože vám pomůže najít řešení. Léčba chrápání je podobná jako léčba spánkové apnoe.

Porucha cirkadiánního rytmu

Porucha cirkadiánního rytmu nastává tehdy, když vnitřní hodiny těla nejsou synchronizovány s prostředím. Toto narušení spánku může vést k ranním bolestem hlavy. Dobrým příkladem je práce na změny nebo z jiného důvodu rozházený čas spánku a vstávání.

Skřípání zuby

Zdánlivá banalita, jako je skřípění zuby v noci – spánkový bruxismus, je častým viníkem špatného spánku i ranních bolestí hlavy. Tento nevědomý mechanický akt může způsobit nepohodlí a ráno přinést bolesti hlavy, případně i čelisti. Léčba bruxismu závisí na tom, co ho způsobuje, nejčastěji je to stres a nezpracované napětí.

Migrény

Migrenici vědí, že ataky migrény mohou trvat až 72 hodin a také, že se jednoduše můžete s migrénou rovnou vzbudit. Zejména pokud jste byli přes noc vystaveni spouštěčům (například nedostatečný spánek).

Nezapomínejte na to, že migrénu lze do jisté míry potlačit léčbou a tím, že se budete vyhýbat spouštěčům.

Alergie

I množství alergií může způsobit, že se vzbudíte s bolestí hlavy. Prach a srst domácích zvířat jsou časté interiérové ​​alergeny, které se zachycují v matraci a vyvolávají příznaky alergie. To, že jde o alergii, zjistíte přidruženými příznaky alergie: ucpaný nos, výtok z nosu, svědění očí a kýchání.

Máte-li podezření na alergii, vyhledejte odborníka a absolvujte jednoduché testy. Podle výsledků vám lékař navrhne léčbu.

Stres

Nahromaděný stres je častou příčinou různých zdravotních problémů. Mnoho lidí má kvůli stresu stažené svaly v ramenou, horní části zad a krku, což může způsobit bolesti hlavy.

Bolesti hlavy způsobené stresem můžete léčit ibuprofenem, aspirinem a studeným obkladem, ale je důležité zejména snížit úroveň stresu.