Co by měla splňovat přírodní kosmetika a proč ji používat?

0
69

Téma přírodní kosmetiky je v poslední době skloňováno čím dál častěji. Především pak v souvislosti s šetrností k přírodě i lidskému zdraví. Víte i vy, proč se vyplatí používat přírodní kosmetiku a jaká kritéria musí kosmetika splňovat, aby mohla být označována jako přírodní?

Proč používat přírodní kosmetiku?

Přírodní kosmetika má v porovnání s běžnou kosmetikou mnoho nesporných výhod, které jistě ocení vaše pokožka i naše planeta. Hlavním smyslem přírodní kosmetiky totiž je, že se při její výrobě nepoužívají žádné látky, jež škodí lidskému zdraví, přírodě a životnímu prostředí. Přírodní kosmetika by měla fungovat stejně dobře jako ta konvenční, jen u toho z krátkodobého i dlouhodobého hlediska ničemu a nikomu neškodí.

Přírodní kosmetika obsahuje spousty přírodních minerálů, vitamínů a antioxidantů. Díky tomu zajišťuje výživu pleti, ochranu proti nadměrnému stárnutí, hloubkovou hydrataci i báječný vzhled. Většina přírodních kosmetických produktů je bez parfemace nebo využívá pouze přírodní vonné silice. Oproti běžné kosmetice, jež je doplněna o různé chemické látky, parfemace a další nepřirozené přísady, je přírodní kosmetika k pleti maximálně šetrná a přirozená. Nedráždí ji a nevyvolává na ní žádné negativní reakce. Díky jejímu přírodnímu složení a spoustě blahodárných látek je vhodná i pro pleť velmi citlivou a také pro pleť dětskou. Vyzkoušejte přírodní kosmetiku i vy a uvidíte, že si ji zamilujete. 

Co musí splňovat přírodní kosmetika? 

Za přírodní kosmetiku lze obecně považovat ty výrobky, které jsou šetrné k životnímu prostředí a obsahují opravdu velký podíl přírodních látek – rostlinné oleje, tuky, vosky, rostlinné extrakty, éterické oleje, rostlinná aromata a minerální látky. Aby mohla být kosmetika označována jako přírodní, musí splňovat velmi přísné podmínky. Její suroviny a plodiny musejí z velké části pocházet z ekologického zemědělství. To tedy znamená, že při jejich pěstování nebyla použita žádná chemická hnojiva. Přírodní kosmetika by měla obsahovat čistě přírodní složky s velkým množstvím vitaminů, hydratačních látek a antioxidantů, jež podporují a stimulují přirozené funkce pleti. Díky absenci syntetických látek (konzervantů, umělých barviv nebo parfemace) nezatěžuje přírodní kosmetika organismus, a zároveň i šetří naše životní prostředí. Přírodní kosmetika by dále samozřejmě neměla obsahovat ani silné konzervanty, které konvenční kosmetické produkty udrží v použitelném stavu i několik let. Proto je jednou z nevýhod ryze přírodní kosmetiky její kratší trvanlivost. To je však oproti jejím pozitivním účinkům zanedbatelný nedostatek.