Cukrovku není radno podceňovat. Její komplikace mohou ohrozit život

1
280

Více než 425 milionů. Takový je počet lidí ve světě, kteří žijí s diagnózou diabetes. Cukrovka patří v současnosti k nejčastějším a finančně vysoce náročným chronickým onemocněním. Počet pacientů s diabetem každoročně narůstá, přitom správnou životosprávou a dostatečným pohybem mu lze úspěšně předcházet.

Na Slovensku počet pacientů s cukrovkou každým rokem roste.
Podle údajů Národního centra zdravotnických informací se na Slovensku v roce 1980 léčilo na toto onemocnění více než 122 tisíc pacientů. O 20 let později se toto číslo zvýšilo na 256 tisíc a nejnovější data hovoří už o více než 370 tisíc evidovaných pacientech. „Celosvětově trpí cukrovkou 425 milionů lidí, což je jeden z jedenácti dospělých a předpokládá se, že do roku 2045 se toto číslo zvýší na 642 milionů,“ říká docentka Katarína Rašlová, předsedkyně Slovenské diabetologické společnosti. Na Slovensku počet pacientů s cukrovkou každým rokem roste. „Intenzivní vývoj ve vědě a medicíně přinesl důležité nové poznatky o regulaci metabolických procesů. Odráží se to v neustále rostoucích nových možnostech léčby, která je komplexní, ale dá se „ušít na míru“ pacienta. Pod komplexností se myslí diagnostika a léčba nejen diabetu, ale také s ní souvisejících komplikací,“ uvedla docentka Rašlová.

Jak by se měli stravovat diabetici s nadváhou?
Pokud cukrovka není dostatečně a správně léčena, může významně zkrátit očekávanou délku života. Je totiž hlavní příčinou srdečně-cévních onemocnění, slepoty, selhání ledvin s potřebou dialyzační léčby a také amputací dolních končetin.